Pireus II Pasywny modyfikacja

Masz jakieś sugestie dotyczące naszych projektów którymwarto się podzielić ? Tutaj możesz je zaprezentować.

Pireus II Pasywny modyfikacja

Postprzez Baalooo » Śr, 30 grudnia 2015, 12:44

Dzień dobry.

Zrobiłem małą korektęa projektu, która wydaje mi się być bardziej funkcjonalna.

Zmieniono w stosunku do oryginału:

Podzielono łazienkę na dwie mniejsze przy czym jedna ma ukryte za przesuwnymi drzwiami szafy wejście z sypialni.
Powiększono powierzchnię szaf w sypialni poprzez zmniejszenie "dolnej" łazienki.
Zmniejszono nieco gabaryty kuchni i pom. gospodarczego poprzez wyrównanie ścian do jednej linii ze ścianą z drzwiami.
Usunięto przejście przez pom. gospodarcze z kuchni do korytarza w okolicę wejścia do domu.
Drzwi do pom. gosp. przesunięto od strony salonu.
W holu po prawej stronie przy wejściu zaprojektowano zabudowaną szafę.
Zmniejszono narożne okno w kuchni na takie jak było pierwotnie w narożu łazienki.
Wydłużono garaż do jednej linii z górną ścianą części mieszkalnej.
Usunięto w łazience narożne okno zastosowano okno normalne na środku łazienki.
Wyrównano linię dachu nad garażem i pow. mieszkalną co pozwoliło na zagospodarowanie dużego strychu nad garażem (wejście z drabiny w garażu).

Pierwsze pytanie czy takie zmiany mają wpływ na zapotrzebowanie energetyczne budynku? Wydaje mi się, że poprzez zrównanie ścian i dachu co powinno zlikwidować potencjalne mostki termiczne, oraz zmniejszenie pow. okien wynik powinien być korzystniejszy. Czy mam rację?

Mam jeszcze jedno pytanie.
zgodnie z ustawą z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (DzU z 2005 r., nr 31 poz. 266 ze zm.) powierzchnię użytkową definiuje się jako powierzchnię wszystkich pomieszczeń, znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania; za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału. Art. 2 ust. 2 wymienionej ustawy wskazuje, iż obmiaru powierzchni użytkowej lokalu, o której mowa w ust. 1 pkt 7, dokonuje się w świetle wyprawionych ścian. Powierzchnię pomieszczeń lub ich części o wysokości w świetle równej lub większej od 2,20 m należy zaliczać do obliczeń w 100%, o wysokości równej lub większej od 1,40 m, lecz mniejszej od 2,20 m – w 50%, natomiast o wysokości mniejszej od 1,40 m pomija się całkowicie.

Czy zastosowany przeze mnie zabieg znacząco zmniejsza pow. użytkową budynku (dodatkowe szafy, zmniejszone pom. gosp. i kuchnia)? Jestem zainteresowany skorzystaniem z programu rządowego MdM w związku z czym obliguje mnie pow. poniżej 100 m2.

Z góry dziękuję za odpowiedź
Załączniki
dom.png
PIREUS pierwotnie
dom poprawiony.png
PIREUS III
Baalooo

Zdjęcia: 1
Wybudowany dom: JESZCZE ZASTANAWIAM SIĘ

Re: Pireus II Pasywny modyfikacja

Postprzez Lipińscy » Pn, 4 stycznia 2016, 14:53

Dzień dobry.
Zmiany w projekcie zawsze wpływają na zmianę parametrów cieplnych i w tym przypadku rzeczywiście wydaje się, że mogą być one korzystniejsze. Natomiast czy tak będzie, pokaże dopiero przeliczenie charakterystyki energetycznej.

Niestety zmiany przez Pana wprowadzone nie wpływają znacząco na powierzchnię użytkową. Dom ma powierzchnię użytkową 140 m kw., z czego do programu MDM można odjąć trwałą zabudowę szaf i garderoby, czyli około 8 m kw. Limit powierzchni użytkowej dla domów w programie MDM wynosi 100 m kw., chyba, że beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, wówczas 110 m kw. Nie bardzo widać tu możliwość zejścia z powierzchnią do tych wartości, chyba że poddasze zrealizuje Pan jako strych nieużytkowy.
Lipińscy
Site Admin

Zdjęcia: 377

Postprzez Baalooo » Wt, 5 stycznia 2016, 22:03

Rzeczywiście pow. użytkowa i tak przekroczy limit 100m2. Celowo pisałem o dużym strychu nad garażem żeby nie powiększać pow. użytkowej, jednak korzystniej byłoby zagospodarować tę przestrzeń na dodatkowe pokoje na poddaszu. Myślę, że moje rozwiązanie to bardzo niewielka różnica w kosztach budowy jednak przynajmniej 20m2 pow. użytkowej więcej do dyspozycji dla przyszłych mieszkańców. Myślę, że propozycja zmiany wyda się interesująca dla Państwa klientów ponieważ uważam, że jest atrakcyjniejsza pod względem ceny za m2 pow. użytkowej i jak nam wspólnie się wydaje na pierwszy rzut oko (należałoby to oczywiście poprzeć odpowiednimi obliczeniami) pod względem zapotrzebowania energetycznego. Ścianę z wejściem do budynku przyjąłem oczywiście jako ścianę północną dlatego postanowiłem tam zmniejszyć okno narożne. Dodatkowe pokoje na poddaszu można przeznaczyć oczywiście na inne cele niż sypialnie ja po prostu odbiłem lustrem pokoje z pierwotnego projektu żeby pokazać o co chodzi. Zachęcam forumowiczów do wypowiedzi na temat projektu może skusi to Państwa do opracowania kolejnego wariantu :D . A tak na marginesie to mniej więcej o jakie kwocie mowa żeby dostosować projekt do tego co mam wrażenie dość precyzyjnie zaprezentowałem.
Załączniki
dom poprawiony poddasze.png
Pireus III poddasze
dom poddasze.png
Pireus poddasze pierwotnie
Baalooo

Zdjęcia: 1
Wybudowany dom: JESZCZE ZASTANAWIAM SIĘ

Postprzez Lipińscy » Pt, 8 stycznia 2016, 08:20

Wycenę prześlemy mailem.
Lipińscy